Tatry z Pogórza Przemyskiego

 Tatry z Pogórza Przemyskiego


Pogórze Przemyskie leży najbardziej na wschód ze wszystkich polskich pogórzy karpackich. Od północy i zachodu jego granicę wyznacza rzeka San. Od południa graniczy z Górami Sanocko-Turczańskimi, a od zachodu z Pogórzem Dynowskim. Ze względu na niezbyt rozbudowaną sieć dróg, czy brak większych miejscowości (oczywiście pomijając sam Przemyśl) jest raczej rzadko odwiedzane przez turystów. Pomimo, ze wśród szczytów tego pogórza niewiele jest niezalesionych, warto wybrać się na niektóre z nich, gdyż można z nich dostrzec nawet tak odległe góry jak Tatry.

Pogórze Przemyskie, z racji swojego położenia, nie ułatwia dostrzeżenia szczytów Tatr. Większość gór pokryta jest lasem, brak ścieżek i szlaków prowadzących na wierzchołki oraz niekorzystne położenie względem Beskidu Niskiego skutecznie blokuje tego typu obserwacje. Kolejną trudnością jest spora odległość wynosząca minimum 160km oraz długie podejścia do potencjalnych miejsc obserwacji.
Pomimo tych trudności udało się znaleźć 6 miejsc skąd można dostrzec Tatry z Pogórza Przemyskiego


Wszystkie 6 miejsc w Pogórzu Przemyskim skąd widać Tatry


Do dziś (październik 2022)  udało się sfotografować Tatry jedynie z 6 miejsc w Pogórzu Przemyskim:

  1. Boguszówka 177,5km
  2. Leszczawa Górna 170,5km
  3. Dylągowa 169,2km
  4. Jawornik Ruski 169,1km
  5. Jabłonica Ruska 168 km
  6. Brzeżawa 164,7km


Mapa Pogórza Przemyskiego z naniesionymi 6 punktami skąd widać Tatry1. Boguszówka

Tatry z Boguszówki

Opis i więcej zdjęć z tego miejsca

Tatry ekstremalnie trudne do wypatrzenia. Miejscówka tylko dla koneserów. Najdalszy punkt z Pogórza Przemyskiego skąd można dostrzec Tatry. Ponad las wystaje jedynie minimalny fragment szczytu Łomnicy. Do obserwacji wymagany sprzęt optyczny, gołym okiem niewidoczne.

Dojazd dość łatwy. Jadąc od strony Birczy w kierunku Przemyśla, skręcamy w drogę leśną kawałek za serpentynami i jedziemy nią około 600m. Auto zostawiamy na poboczu i na miejsce obserwacji idziemy około 250m. 

Maksymalna odległość: 177,5km2. Leszczawa Górna

Tatry z Leszczawy Górnej

Opis i więcej zdjęć z tego miejsca


Tatry nieznacznie wystają ponad las w Górach Słonnych. Auto zostawiamy przy drodze 28 tuż za miejscowością Kuźmina (jadąc od strony Sanoka). Aby dotrzeć na miejsce obserwacji trzeba przejść około 1,8km.  Na szczycie bardzo rozległa panorama w wielu kierunkach. Można dostrzec szczyty: Łomnicę, Durny oraz Lodowy. Gerlach niestety niewidoczny przesłania go las. 

Maksymalna odległość: 170,5km3. Dylągowa

Tatry z DylągowejDojazd od strony Dynowa przez Pawłokomę do Dylągowej. Auto pozostawiamy przed Wiertnią i dochodzimy na miejsce obserwacji około 400m na wzgórze Pasieki. Widok Tatr jest znacznie szerszy niż na dwóch wcześniej opisywanych miejscówkach. Widać Gerlacha, Łomnicę, Durny, Lodowy oraz Kołowy szczyt.

Maksymalna odległość: 169,2km4. Jawornik Ruski

Tatry z Jawornika Ruskiego


Dojazd od strony Jawornika Ruskiego. Auto zostawiamy w pobliżu skrzyżowania z drogą Dynów-Bircza i od tego miejsca podchodzimy około 500m. Podobnie jak w Dylągowej, widok Tatr bardzo szeroki (widać nawet więcej niż z Dylągowej - Jagnięcy Szczyt). 

Maksymalna odległość: 169,1km5. Jabłonica Ruska

Tatry widziane z Jabłonicy RuskiejNajbliższe miejsce w Pogórzu Przemyskim skąd można dostrzec Tatry dysponuje zdecydowanie najszerszym ich widokiem. Widać większość pasma od Sławkowskiego Szczytu po okolice Mięguszowieckich szczytów. 

Auto zostawiamy w okolicy żwirowni obok promu w Krzemiennej nad Sanem. Stamtąd drogą nieutwardzoną trzeba podejść około 2km na polanę pod lasem

Maksymalna odległość: 168km6. Brzeżawa

Tatry z Brzeżawy


Miejscówka trudno dostępna, auto zostawiamy w Brzeżawie i stamtąd podchodzimy na punkt widokowy. W zależności od wybranej drogi może to być 1km (przez las) lub około 2,5km (przez połoninkę). Widok Tatr jest dość skromny. Ponad las wystają jedynie Łomnica, Durny i Lodowy. Gerlach niestety niewidoczny. 

Maksymalna odległość: 164,7kmZachody Słońca za Tatrami z Pogórza Przemyskiego

Zachód Słońca za Tatrami widziany z Jawornika Ruskiego


Bardzo spektakularnymi, jednak trudnymi do osiągnięcia są zdjęcia zachodu Słońca za Tatrami. 

Dla Pogórza Przemyskiego przypadają dwa okresy w roku (po około 2 tygodnie) kiedy takie obserwacje są możliwe:

  • Od około 19 października  do około 4 listopada
  • Od około 6 lutego do około 22 lutegoZachęcam do poszukiwania nowych miejsc przy okazji poznając piękne Pogórze Przemyskie. 


Komentarze