Buteasa z Dużego Jasła
Zdjęcia z Dużego Jasła w innych kierunkach znajdziesz w postach:
Tatry Wysokie i inne dalekie obserwacje z Dużego Jasła
14 stycznia 2025
Po raz kolejny historia zatacza koło. Po niespełna 10 latach od wyczynu Radosława (Vladeasa z Tarnicy) udało się sięgnąc z Bieszczadów dalej.
Już dobrych kilka lat temu zauważono potencjalną możliwość zaobserwowania szczytów rumuńskich Apusenów ze szczytu Jasło w Bieszczadach.
Po kilku nieudanych próbach, wreszcie się udało.
14 stycznia ekipa w 4 osobowym składzie wyruszyła około godziny 4 nad ranem z Przysłupia. Warunki na szlaku tego dnia były bardzo trudne (znacznie trudniejsze niż w przypadku Tarnicy 10 stycznia 2024) ze względu na bardzo grubą warstwę świeżego śniegu.
Przetarcie szlaku (śnieg od 30cm do 1m) i wyjście na szczyt zajęło około 2,5h. Dobre podświetlenie południowego horyzontu (3 tygodnie po przesileniu zimowym) umożliwiło rejestrację Apusenów. Obserwacja bardzo trudna ze względu na wielką odległość, ale przede wszystkim na bardzo niekorzystny - południowy azymut (przez co nigdy nie jest dobrze podświetlany przez Słońce).
Obserwacja jest pod wieloma względami rekordowa. To pierwsza obserwacja Apusenów z Jasła w Bieszczadach, ponadto jest to najdalsza obserwacja z Bieszczadów, zaobserwowany szczyt Varful Britei jest najbardziej na południe wysuniętym obszarem zaobserwowanym dotychczas z Polski, a także na tą chwilę to druga odległość w Polsce (po Alpach ze Śnieżnika).
Zdjęcia Buteasy z Jasła to marzenie, które się spełniło. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Najbardziej mojej żonie Dominice, która zawsze wspiera mnie w mojej pasji.
Zaczęliśmy wyjście około godziny 4 z Przysłupa, brodząc w głębokim, świeżym śniegu.
Głeboki śnieg na zboczach Dużego Jasła |
Warunki meteorologiczne.
Do przeprowadzenia takiej operacji wymagane są mocno specyficzne warunki pogodowe, poniżej opisalem te panujące rankiem 14 stycznia.
Potężny ośrodek wyżowy nad Rumunią (ponad 1040hPa) spowodował wyczyszczenie ogromnych mas powietrza. Zdecydowana większość parametrów pogodowych była na bardzo dobrym poziomie. Niski poziom aerozolu w powietrzu czy też niskie zanieczyszczenie PM2.5. Poniżej screeny z portali meteo.pl i windy.com obrazujące prognozowaną pogodę na poranek 14 stycznia.
meto.pl oraz windy.com - praktycznie 100% brak chmur na linii Jasło - Buteasa, radiosondaż |
Windy.com - Aerozole |
Windy.com - ciśnienie |
Windy.com - PM 2.5 |
Meteogram - meteo.pl |
Przejdźmy do obserwacji. Na szczycie Jasła byliśmy po 6.30, zbliżający się świt robił niesamowite wrażenie.
Buteasa z Dużego Jasła |
Symulacja+zdjecie IR + zdjęcie standardowe |
Kierunek rumuński z Jasła już po wschodzie Słońca |
Komentarze
Prześlij komentarz