Pico Veleta - dalekie obserwacje ze Sierra Nevada w Hiszpanii

 Pico Veleta 

Dalekie obserwacje ze Sierra Nevada w Hiszpanii


GPS:  37.05609°, -3.36583°   (Mapa
Odległość:  La Rebollera 161km
Aparat: Nikon d750 + Nikkor 24 - 120 f/4


28 maja 2024


    
Podczas wakacji w Hiszpanii wybrałem się z synem (dzięki Grzegorz wspólną wyprawę :) ) na  Pico Veleta - drugi szczyt gór Sierra Nevada o wysokości 3398m n.p.m. Wprawdzie wyprawa miała charakter wędrówki górskiej, a nie wyprawy dalekoobserwacyjnej, jednak pomimo bardzo przeciętnych warunków na szczycie udało się kilka dalszych szczytów dostrzec.
    Pogoda na jaką trafiliśmy była bardzo standardowa jak na późną wiosnę w Hiszpani, pełne Słońce, bardzo ciepło i sporo zanieczyszczeń znad Afryki (pyły). Na szlak wyruszyliśmy przed godziną 9, żeby po około 3,5h dotrzeć na szczyt Velety. Z tego powodu, Słońce które było prawie w zenicie, niestety nie pomagało przy dalszych obserwacjach.

    Wystartowaliśmy z parkingu na Hoya de la Mora położonego na wysokości około 2500m n.p.m. i mając przed sobą około 900m przewyższeń rozpoczęliśmy dość żmudne podejście w górę.


Figura Matki Boskiej na wysokości około 2600m n.p.m.

Idziemy w górę. W dole widać parking Hoya de la Mora i drogę (najwyższą w Europie)

W oddali widoczna Granada

Im wyżej tym więcej śniegu


Widoki coraz rozleglejszeSzczyt Pico Veleta 3398m n.p.m.
Dalekie obserwacje ze szczytu Velety. Góra o tej wysokości oczywiście oferuje potężne możliwości obserwacyjne, sięgające ponad 330km (w górach północnej Afryki), jednak warunki jakie mieliśmy umożliwiły jedynie osiągnięcie tylko połowy tego dystansu. 

Poniższe zdjęcia obejmują horyzont widoczny ze szczytu od 335 do 50st (75 stopni) obejmujący kontynentalną Hiszpanię.


W najciekawszym kierunku (przez Morze Śródziemne) były widoczne niskie chmury (a nawet gdyby ich nie było i tak jakość powietrza uniemożliwiłaby dostrzeżenie Afryki)

Kierunek "morski"

Podczas zejścia towarzyszyły nam ciekawskie koziceKomentarze