DOGenerator
Tym razem nieco inny wpis niż zwykle. Postanowiłem opisać moje autorskie narzędzie, które wykorzystuję przy wyszukiwaniu ciekawych miejsc obserwacyjnych.
Dostępne narzędzia
Obecnie w obszarze Dalekich obserwacji oferta narzędzi i symulatorów jest bardzo szeroka i praktycznie wyczerpująca większość potrzeb amatorów obserwacji. Wymienię tu tylko 3, te najbardziej popularne:
Najlepszy symulator panoram dostępny w sieci autorstwa Ulricha Deuschle
http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/makepanoramas_en.htm
PeakFinder - również świetne narzędzie (do 300km) posiadające dodatkowo opcje śledzenia toru Słońca i Księżyca, co ułatwia planowanie ciekawych obserwacji
https://www.peakfinder.com/
Heywhatsthat - świetny symulator odpowiadający na pytanie z jakich miejsc jest widoczny wskazany na mapie punkt
Po co ?
Dlaczego zatem zdecydowałem się na własne narzędzie? Żaden z powyższych symulatorów uniemożliwia wyszukiwania obszarowego, czyli takiego, które daje możliwość możliwość wskazania wielu punktów i wyszukania dla nich najdalszych widocznych miejsc. Tego typu wyszukiwanie jest szczególnie przydatne w sytuacji gdy chcemy sprawdzić widoczność jednego pasma górskiego z drugiego. Np. Chcemy sprawdzić widoczność Gorców z Pogórza Dynowskiego. W standardowych narzędziach, zabieramy się do tego w ten sposób, że wybieramy najwyższe szczyty Gorców i symulujemy widoki w azymutach Pogórza. Jednak wszystkich szczytów nie sprawdzimy, a nawet gdybyśmy sprawdzili, nie mamy pewności czy na zboczach tych szczytów nie ma miejsc gdzie cos więcej widać. Wykorzystując wyszukiwanie obszarowe, wskazujemy obszar Pogórza Dynowskiego (lub jego fragmentu), wskazujemy azymut i szukamy.
Wyszukiwanie tego typu jest przede wszystkim kosztowne ze względu na użycie sporych zasobów zarówno procesora jak i pamięci - po prostu jest długotrwałe.
Pomysł na napisanie narzędzia zrodził się z kilku powodów. Przede wszystkim z chęci znalezienia nowych, ciekawych miejsc obserwacyjnych, a także z chęci wykorzystania mocy obliczeniowej komputera (która najczęściej przy pracy biurowej i tak jest marnowana :) ).
Jak to zrobiłem.
Do tego celu przygotowałem aplikację desktopową umożliwiającą:
- wczytanie mapy (wykorzystałem tu publiczne dostępne mapy SRTM - z dokładnością do 90m)
- wskazanie wyszukiwanego obszaru
- wskazanie azymutu (od, do i z jakim krokiem)
- następnie dostrojenie samego wyszukiwania (pominięcie niższych punktów, zasięg szukania, czy współczynnik refrakcji)
DOGenerator |
Jak to działa:
W aplikacji wyliczam przybliżony czas wyszukiwania. I to właśnie ten czas często, przy dużych wyszukiwanych jest dominujący. W przykładzie powyżej następuje przeszukiwanie fragmentu Bieszczadów - rejonu Tarnicy (od Szerokiego Wierchu do Rozsypańca) w azymutach gór gutyjskich w Rumunii (148 - 155). Przeszukiwane punkty ograniczyłem tylko do tych powyżej 1250m n.p.m, zasięg 185km i standardowy współczynnik refrakcji 0.13. Na niezbyt szybkiej maszynie (kilkuletni laptop) czas wyszukiwania wyniósł około 30min. W tym czasie zbadane zostało 308 punktów (spełniających kryteria wyszukiwania). Po prawej stronie zostały przygotowane rezultaty (od najdalszego) oraz dodatkowo proste wykresy (górny -horyzont, dolny -wysokościowy, na linii najdalszego punktu)
Rezultaty:
Aplikacja prezentuje rezultaty w formie tekstowej, wskazując maksymalną odległość dla danego punktu, współrzędne i azymut oraz dane punktu obserwowanego (współrzędne i wysokość nad poziomem morza).
Rezultaty można skopiować bezpośrednio do Excela, co umożliwia ich dalszą obróbkę
Wykorzystując dostępne narzędzia webowe można przedstawić uzyskane punkty na mapie
Obecnie aplikacja aplikacja jest w fazie testów i o ile czas pozwala to staram się ją rozwijać i używać.
Komentarze
Prześlij komentarz