Obserwacje Vârful Pietrosul Rodnei z Tarnicy
Vârful Pietrosul Rodnei (2303 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Rodniańskich w Wewnętrznych Karpatach Wschodnich w Rumunii. Góry Rodniańskie nazywane Alpami Rodniańskimi znajdują się na granicy Marmaroszu i Siedmiogrodu. Charakteryzują się ostrymi wierzchołkami szczytów oraz stronymi zboczami.
|
Vârful Pietrosul Rodnei (źr. Wikipedia) |
Ze względu na znaczną odległość od Polski, jego dostrzeżenie z granic naszego kraju jest bardzo trudne. Jedynym miejscem w Polsce z którego się to udało jest Tarnica (216km w linii prostej) w Bieszczadach. Pomimo znacznej wysokości (2303 m n.p.m.) jego wierzchołek znajduje się i tak poniżej linii horyzontu. Oznacza to, że w standardowych warunkach pogodowych jego dostrzeżenie jest niemożliwe. Jedyną szansą na jego obserwacje jest zwiększona refrakcja.
|
Vârful Pietrosul Rodnei na mapie (źr. opentopomap.org) |
Najlepszy okres obserwacji przypada na miesiące zimowe, kiedy Słońce wschodzi blisko azymutu na którym znajduje się Pietrosul. Druga sprawa: to najkorzystniejsze warunki są przed wschodem Słońca, kiedy ciemny horyzont bardzo mocno kontrastuje z jaśniejącym niebem.
Będąc na Tarnicy, Pietrosula szukamy w okolicach azymutu 139, pomiędzy Połoniną Krasną, a Borżawą.
Symulacja widoku z Tarnicy
Jak zostało wspomniane wcześniej, do zaobserwowania Pietrosula Rodniańskiego nie wystarczą dobre, czy nawet bardzo dobre warunki obserwacyjne. Poniżej zdjęcie wykonane w takich warunkach. Pietrosul nie jest widoczny.
W warunkach niestandardowej refrakcji można zaobserwować wierzchołek, który często jest mocno zniekształcony, jego obraz dość szybko zmienia się i jest mało stabilny. W zależności od warunków, może więcej lub mniej "wystawać" ponad horyzont.
Poniżej zebrałem wszystkie* (stan na kwiecień 2024) obserwacje Pietrosula Rodniańskiego, jakie zostały dokonane z Tarnicy. Obok każdego ze zdjęć jest imię i nazwisko autora oraz data wykonania zdjęcia.
Przez ponad 10 lat (od pierwszej obserwacji) udało się to tylko 4 razy: pierwszy raz
2012.12.29, podczas legendarnych warunków
2015.12.31, podczas zlotu obserwacyjnego na Tarnicy
2020.12.02 oraz
2023.02.09 kiedy wierzchołek minimalnie wystawał zza horyzontu i to tylko parę min po wschodzie Słońca.
Aktualizacja kwiecień 2024
Świtem 10 stycznia 2024 podczas wyprawy na Tarnicę dzięki bardzo silnej inwersji udało się dostrzec drugi szczyt w Alpach Rodniańskich - Grohotu. Podczas tych doskonałych warunków Pietrosul był widoczny cały czas (przed i po wschodzie Słońca) przyjmując różne formy.
|
Pietrosul widoczny z Tarnicy 30 min przed wschodem Słońca |
|
Alpy Rodniańskie z Pietrosulem |
|
Pietrosul widoczny już po wschodzie Słońca |
* Wszystkie mi znane. Zdjęcie Pietrosula może posiadać jeszcze kolega Damian, gdyż był na zlocie 2 grudnia 2020, ale zdjęcia niestety nie udało mi się zdobyć. Jeśli wiecie o jakiś innych obserwacjach dajcie znać, chętnie uzupełnię zestawienie.
Komentarze
Prześlij komentarz