środa, 8 marca 2023

Obserwacje Pietrosul Rodnei z Tarnicy

 Obserwacje Vârful Pietrosul Rodnei z Tarnicy


Vârful Pietrosul Rodnei (2303 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Rodniańskich w Wewnętrznych Karpatach Wschodnich w Rumunii. Góry Rodniańskie nazywane Alpami Rodniańskimi znajdują się na granicy Marmaroszu i Siedmiogrodu. Charakteryzują się ostrymi wierzchołkami szczytów oraz stronymi zboczami. 


Vârful Pietrosul Rodnei (źr. Wikipedia)

Ze względu na znaczną odległość od Polski, jego dostrzeżenie z granic naszego kraju jest bardzo trudne. Jedynym miejscem w Polsce z którego się to udało jest Tarnica (216km w linii prostej) w Bieszczadach. Pomimo znacznej wysokości (2303 m n.p.m.) jego wierzchołek znajduje się i tak poniżej linii horyzontu. Oznacza to, że w standardowych warunkach pogodowych jego dostrzeżenie jest niemożliwe. Jedyną szansą na jego obserwacje jest zwiększona refrakcja. 


Vârful Pietrosul Rodnei na mapie (źr. opentopomap.org)


Najlepszy okres obserwacji przypada na miesiące zimowe, kiedy Słońce wschodzi blisko azymutu na którym znajduje się Pietrosul. Druga sprawa: to najkorzystniejsze warunki są przed wschodem Słońca, kiedy ciemny horyzont bardzo mocno kontrastuje z jaśniejącym niebem.

Będąc na Tarnicy, Pietrosula szukamy w okolicach azymutu 139, pomiędzy Połoniną Krasną, a Borżawą.

Symulacja widoku z Tarnicy


Jak zostało wspomniane wcześniej, do zaobserwowania Pietrosula Rodniańskiego nie wystarczą dobre, czy nawet bardzo dobre warunki obserwacyjne. Poniżej zdjęcie wykonane w takich warunkach. Pietrosul nie jest widoczny. 

W warunkach niestandardowej refrakcji można zaobserwować wierzchołek, który często jest mocno zniekształcony, jego obraz dość szybko zmienia się i jest mało stabilny. W zależności od warunków, może więcej lub mniej "wystawać" ponad horyzont. 


Poniżej zebrałem wszystkie* (stan na marzec 2023) obserwacje Pietrosula Rodniańskiego, jakie zostały dokonane z Tarnicy. Obok każdego ze zdjęć jest imię i nazwisko autora oraz data wykonania zdjęcia.

Przez ponad 10 lat (od pierwszej obserwacji)  udało się to tylko 4 razy: pierwszy raz 2012.12.29, podczas legendarnych warunków 2015.12.31, podczas zlotu obserwacyjnego na Tarnicy 2020.12.02 oraz 2023.02.09 kiedy wierzchołek minimalnie wystawał zza horyzontu i to tylko parę min po wschodzie Słońca.


* Wszystkie mi znane. Zdjęcie Pietrosula może posiadać jeszcze kolega Damian, gdyż był na zlocie 2 grudnia 2020, ale zdjęcia niestety nie udało mi się zdobyć. Jeśli wiecie o jakiś innych obserwacjach dajcie znać, chętnie uzupełnię zestawienie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz