poniedziałek, 16 marca 2020

Tatry ze Średniej

Tatry ze Średniej k. Przemyśla

GPS:  49.83981°, 22.57442° (Mapa)

Odległość: Łomnica 184,9km, Durny 185,2km, Max: Lodowy 186,9km2020.03.15Aparat: Nikon d5200 + Sky Watcher 100ED

Tym razem poranne Tatry ze Średniej. 15 marca trafiłem jak do tej pory na najlepsze warunki z tej miejscówki. Refrakcja uwidoczniła bardzo wyraźnie Lodowy Szczyt. 

Lodowy

Nieco bardziej na prawo

Kolejne obserwacje - przesuwając się w kierunku zachodnim


2019.11.01Aparat: Nikon d5200 +Sigma 100-300 + Sigma TC 1.4x + Sky Watcher 100ED

1 listopada udało się zaobserwować zachód Słońca za Tatrami z najdalszego miejsca Pogórza Przemyskiego/Strzyżowskiego (dokładnie to z najdalszego miejsca od Salomina po Bieszczady). Odległość ponad 185km.  Ze względu na nienajlepszą przejrzystość powietrza Tatry były widoczne dosłownie kilka minut. Podobnie jak rok temu widać było jedynie szczyty Łomnicy i Durnego. Lodowego szczytu nie udało się dostrzec. 
Film z 420mm


Film z 900mm


2018.09.30Aparat: Nikon d5200 + Nikkor 18-105 + Tamron 200-400 + Sky Watcher 100ED

Po blisko dwóch i pół roku udało mi się powtórzyć obserwacje z najdalszego miejsca w Pogórzu Dynowskim/Przemyskim skąd można dostrzec szczyty Tatr. Udało mi się zaobserwować jedynie dwa szczyty: Łomnicę i Durny. Warunki tego dnia były doskonałe, bardzo podobne do tych z 2016r, tj. widoczne Slonca poboczne, Słup świetlny po zachodzie. Postanowiłem przyjrzeć się bliżej miejscu obserwacji. Ma ono nie więcej niż 100m. Wykonałem kilka zdjęć przemieszczając się z w kierunku zachodnim. Teren niestety w tym kierunku opada przez co szczyty Tatr wystają coraz mniej. W przeciwnym kierunku zaczyna przeszkadzać odległy las. Szczyty wystają tak niewiele, że nawet ogniskowa 900mm wydaje się zbyt mała do ich rejestracji. Poniżej zdjęcia z wyjazdu.2016.04.02


Aparat: Nikon d5200 + Nikkor 18-105 + Tamron 200-400 + Sky Watcher 100ED

Czasem niemożliwe staje się możliwe. 

Od kilku lat, jako najdalszy punkt skąd można dostrzec Tatry z Pogórza Przemyskiego/Dynowskiego uznawane było wzgórze w miejscowości Połanki k. Nienadowej. Piękne zdjęcia z tego miejsca z tego miejsca można podziwiać już na portalu DO, czy na zaprzyjaźnionych forach (Rzeszów-Tatry, Podkarpacie-Tatry). 2 kwietnia udało mi się ten najdalszy punkt przesunąć jeszcze dalej.

Poszukując najdalszych miejsc, skąd można dostrzec Tatry, natknąłem się na wieś Średnią k. Przemyśla. Symulacje nie były zbyt optymistyczne, gdzieniegdzie tylko czubek Łomnicy wystawał nad horyzont i to minimalnie. 

2 kwietnia wybrałem się na miejsce. Najtrudniejsze okazało się znalezienie miejsca gdzie między drzewami "coś" się pojawi. Chwilę po zachodzie Słońca - udało się.

Dodatnia refrakcja umożliwiła "podniesienie horyzontu o do poziomu 25m ponad grunt.

Poniżej krótka relacja z tego wyjazdu.
Panorama ze szczytu

Obok szczytu stoi nadajnik telefonii komórkowej

Coraz lepiej widoczny horyzont - Sucha Góra z odległości 56km

Piękny zachód Słońca

Tatry


Opis widocznych szczytów - ledwo majaczący Lodowy

Porównanie z widokiem Tatr z Dylągowej (ok 22km różnicy)

Symulacja

4 komentarze:

 1. Kolejna rewelacyjna zdobycz! Ja tego dnia widziałem Tatry z Kolbuszowej, ale z pn.-wsch. słoneczko już tak nie pomaga... W moich stronach podobna miejscówka jest w okolicach Sokołowa Małopolskiego i odległość podobna, ale podejrzewam, że prędko Tatr z Sokołowa nie zobaczymy ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki. Na pewno trzeba próbować :) W końcu musi się udać. W przypadku Średniej zdjęcia wykonywałem już w kwietniu, wiec słońce zachodziło już bardzo daleko na zachód od Tatr. Piszesz o miejscu określonym na mapie jako Zielonka ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Super! Ale jak zrobiłem symulacje dokładnie z tego miejsca z generate of panorama to wogóle nie widac szczytów tatr (wysokosc kamery 2m)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadza się. Jedna możliwość to, że Tatry muszą być nieco uniesione, aby można było je z tego miejsca dostrzec, lub druga - dane w symulatorach widoków - nie są zbyt precyzyjne.

  OdpowiedzUsuń